W czasie wakacji szkolnych od 1 do 11 sierpnia br. młodzież z Liceum Ogólnokształcącego
w Bystrzycy Kłodzkiej wraz z grupą Rosjan brała udział w Międzynarodowych Dniach Pamięci na Uroczysku Sandarmoch i Wyspach Sołowieckich. W drodze na Sołowki zwiedziła Petersburg.

Wyjazd był częścią projektu „Młodzież wobec historii” Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSO współfinansowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia,
a współorganizatorem byli członkowie Memoriału z Petersburga i Pietrozawodska. Opiekunami grupy byli: Ewa Magierowska i Janusz Kobryń. Ze strony rosyjskiej: Oleg Ugriumow z Jareńska
i Siergiej Cukanow z Objaczewa (Republika Komi) – organizujący i prowadzący ekspedycje po dawnych miejscach osiedlenia. W naszej grupie byli też: Michał z Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu, student z Instytutu Wschodniego i Alina – studentka prawa z Workuty oraz uczniowie z Jareńska, Objaczewa i Petersburga. Mieliśmy okazję spotkać pana Macieja Wyrwę z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz panią Natalię Bryżko-Zapór z Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Petersburg – Wenecja Północy spodobał się wszystkim uczestnikom projektu. Po intensywnym zwiedzaniu odpoczywaliśmy na uroczych mostach, przy czym najbardziej spodobał się nam „most zakochanych”, z licznymi zapiętymi kłódeczkami. Na pewno zapamiętamy mieniące się złotem kopuły słynnych soborów.

Do uroczystych obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci dołączyliśmy już w Miedwieżjegorsku (niedaleko Uroczyska Sandarmoch) zgodnie z programem organizatorów. W ramach naszego projektu „Młodzież wobec historii” zorganizowaliśmy polsko-rosyjskie seminarium, podczas którego uczniowie zaprezentowali działania w zakresie historii realizowane w ich szkołach. Duże zainteresowanie wzbudziła krótka prezentacja dziejów rodzin uczestników spotkania.

Uczestniczyliśmy głównie w wycieczkach naukowych do miejsc upamiętnień, np. do Kamienia Lichaczowa w głębi torfowiska.

Od XV wieku symbolem Wysp Sołowieckich, położonych nad Morzem Białym był prawosławny klasztor, centrum życia duchowego, a także świeckiego handlu, rybołówstwa i pozyskiwania soli. Jednak nie z tego powodu tam pojechaliśmy. W XX wieku słowo „Sołowki” nabrało złowrogiego znaczenia. Tam powstał Sołowiecki Obóz Specjalnego Przeznaczenia – zalążek GUŁAG-u. Zachowały się resztki obozowej infastruktury, w obecnej chwili miejsca zbiorowych mogił są systematycznie znakowane, a napisy na kamieniach przypomninają, że Sandarmoch
i Sołowki to miejsca spoczynku tysięcy różnych narodowości ofiar represji stalinowskich. Oddaliśmy im hołd, składając kwiaty i zapalając znicze.

Istotą projektu był wspólny udział młodzieży z Poski i Rosji w Międzynarodowych Dniach Pamięci w Sandarmoch i Sołowkach. Byliśmy jedyną grupą z Polski i naprawdę poczuliśmy się wyróżnieni.

Przeczytaj również o wyjeździe na stronie http://dzieje.pl/edukacja/mlodziez-z-rosji-i-polski-wspolnie-poznaje-historie-stalinowskich-represji-lat-30

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Ewa Magierowska

Stowarzyszenie Absolwentów
i Przyjaciół ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej
Nr konta
91 95 23 0001 1000 9534 2000 0001
Numer KRS0000416445
Sprawdź nas na stronie www.ems.ms.gov.pl
Informacja dla osób wpłacających z zagranicy: Numer SWIFT naszego banku spółdzielczego POLUPLPR
--------------------------------------------------------

Pobierz deklarację członkowską:

format pdf

format doc

 

Projekt „Aktywny obywatel w regionie”

--------------------------------------------------------

50 lat Liceum Medycznego

ZOBACZ ZDJĘCIA

-------------------------------------
INFORMACJA O REALIZACJI PROJEKTU
"IM WIĘCEJ WIEM - TYM WIĘCEJ CHCĘ"
Informacja o projekcie (plik pdf)

-------------------------------------------------

Rok 2012

DMC Firewall is a Joomla Security extension!